Naucz się podstawowych słów i zwrotów, takich jak: yes, no, I don’t know, I don’t understand, What does it mean?, Hi, Goodbye, Thank you.
Wyucz się więcej podstawowych i najczęściej używanych słów – najczęściej używane 100 angielskich słów (które pokrywają ok. 50% materiału na piśmie) to:
about, after, all, am, an, and, are, as, at, back, be, because, been, big, but, by, came, can, come, could, day, did, do, down, first, for, from, get, go, going, got, had, has, have, he, her, here, him, his, I, if, in, into, is, it, just, like, little, look, made, make, me, more, my, no, not, now, of, off, on, one, only, or, our, out, over, said, saw, see, she, so, some, that, the, their, them, then, there, they, this, to, two, up, very, was, we, well, went, were, what, when, where, which, who, will, with, would, you, your.
Naucz się najczęściej używanych 1000 słów – one pokryją większość konwersacji.
Najlepiej jest być w danej kulturze, pośród ludzi, którzy mówią danym językiem. Jeśli jednak ta opcja jest dla Ciebie niedostępna: oglądaj filmy w jęz. angielskim. Podczas oglądania nie martw się, że nie rozumiesz wszystkich słów, spróbuj odgadywać ich znaczenie, z kontekstu, mowy ciała aktorów, intonacji głosu. Nie patrz do słownika. Podczas czytania książek zatrzymaj się przy każdym słowie, którego nie znasz, zajrzyj do słownika i dodaj dane słowo do Twojej bazy nauki – istnieją duże szanse, że spotkasz te słowo wkrótce ponownie, więc warto się go nauczyć, efektywnie.
Nie ucz się na pamięć wszystkich zasad gramatyki – dziecko ucząc się języka intuicyjnie uczy się jego zasad, Ty też tak możesz.
Gdy już opanujesz sporo podstawowych słów – zacznij używać angielsko-angielskiego słownika – to znaczy słownika, który wyjaśnia znaczenie każdego słowa prostymi słowami w języku angielskim.
Podczas mówienia w języku angielskim mów powoli, starannie.
Staraj się zacząć używać języka angielskiego – podczas spisywania swoich notatek, pisania bloga, itd. później, gdy będziesz już w tym dobry, postaraj się myśleć w języku angielskim. Nie martw się o pomyłki; na ile to możliwe, używaj jednak jakiegoś programu, który będzie sprawdzał poprawność pisowni aby nie wzmacniać błędów.
Praca samodzielna to wciąż najważniejsza i niezbędna metoda uczenia się obcego języka. Nawet jeśli chodzisz na kurs, to aby opanować język, powinieneś też pracować sam. Będziesz do tego potrzebować podręczników, kaset, programów komputerowych.
Wiele osób twierdzi, że nie ma talentu do języków i nigdy ich nie opanuje. To nieprawda. Do tego nie potrzeba talentu, wystarczy systematycznie pracować i wybrać właściwą metodę. Każdy z nas – utalentowany czy nie – nauczył się przecież języka ojczystego.
Miałeś słabe oceny z języka w szkole? Szkolne lekcje polegają na wkuwaniu gramatyki i słówek w licznej grupie. Mało kto poznał język w szkole, więc nie martw się tym.
Jeśli postanowiłeś, że tym razem się nauczysz – to na pewno ci się uda. Pamiętaj! Motywacja jest najważniejsza. Ucz się codziennie chociaż przez pół godziny i staraj się mieć kontakt z żywym językiem.
Gdy opanujesz już podstawy języka, przydadzą ci się pomoce, które w atrakcyjny sposób rozwiną twoją wiedzę. Na przykład Penguin Books wydaje powieści dostosowane do różnych poziomów znajomości języka. Doskonałe są też audio-books z książkami czytanymi przez aktorów.
Czytaj też powieści w oryginale, zaglądając do ich polskiego wydania. Obejrzyj film na temat kultury i zabytków kraju, którego języka się uczysz.
Z pewnością Ci się uda!